Karayolu Taşımacılığı

Karayolu taşımacılığı lojistikte en temel taşıma şekli olarak bilinmektedir. Dünyada kullanılan ilk ulaşım aracı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca bu teknoloji geliştikçe diğer ulaşım türlerinin de temelini oluşturdu. Tanım olarak karayolu taşımacılığı, karayolu ve kara araçlarıyla eşyaların bir yerden başka bir yere durmadan, güvenli, hızlı, zamanında ve ucuz bir şekilde taşınmasıdır. 

Karayolu Taşımacılığının Önemi

Karayolu taşımacılığı dünya çapında en popüler ulaşım şeklidir. Çünkü kara, deniz veya havayoluyla ulaşılması zor, imkansız veya çok pahalı olan yerlere ulaşmak mümkün. Ayrıca karayolu taşımacılığı diğer ulaşım türlerine göre oldukça ucuzdur. Malların taşınması için liman, havaalanı, tren istasyonu gibi yapılara gerek yoktur. Mallar doğrudan göndericiden alıcıya teslim edilebilir. Karayolu trafiğinde kaybedilen zaman en aza indirilmiştir. Bu nedenle karayolu taşımacılığı çok sayıda lojistik firmasını kapsamaktadır. 

Karayolu taşımacılığını önemli kılan en önemli husus diğer ulaşım modlarıyla entegrasyonudur. Diğer ulaşım türleri tercih edilse bile bu nedenle karayolu taşımacılığının kullanılması gerekmektedir. 

Karayolu Taşımacılığının Avantajları

Karayolu taşımacılığı insanlığın ve modern lojistik firmalarının en deneyimli olduğu taşıma şeklidir. Karayolu taşımacılığının en büyük avantajı kısa güzergahlarda taşıma kolaylığı ve taşıma maliyetlerinin düşük olmasıdır. Ayrıca kısa mesafelerde oldukça güvenli taşımacılık sunmaktayız. Karayolu taşımacılığında kargonun kalkış ve varış saatleri göndericiden alıcıya kadar kolaylıkla ayarlanabildiğinden alıcı, ürününü ne zaman teslim alacağını net olarak bilmektedir. 

Gerektiğinde herhangi bir yere yükleme veya boşaltma olanağı, nakliye ve teslimatta mükemmel kolaylık ve konfor sağlar. Diğer ulaşım türlerinde kuyrukta bekleme gibi kesintilerden kaynaklanan zaman kaybı oldukça yaygın olmasına rağmen karayolu taşımacılığında bu risk neredeyse yok denecek kadar azdır. Karayolu taşımacılığında hazırlık, yükleme, boşaltma, nakliye ve diğer maliyetler oldukça düşüktür. 

Karayolu taşımacılığında taşımanın büyük bir kısmı kamyon veya treyler ile yapıldığından birçok farklı miktarda taşıma yapmak mümkündür. 

Karayolu Taşımacılığı


Karayolu Taşımacılığının Geleceği 

Karayolu taşımacılığı gelişime ve değişime oldukça açık bir ekonomik branştır. Otomotiv endüstrisindeki gelişmeler, yeni icatlar ve araç araştırma ve geliştirmeleri taşımacılıkta oldukça umut verici gelişmeler göstermektedir. Bu gelişme sayesinde daha güçlü motorlara ve daha güçlü parçalara sahip kamyonlar üretmek mümkün oluyor. Bu sayede araçların taşıma kapasitesi ve gücü arttırılmaktadır. Ayrıca araçlarda geliştirilen ekonomik teknoloji sayesinde araçlarda yakıt tasarrufu yapılabilmekte, bu da nakliye maliyetlerinin azalmasına katkı sağlamaktadır. 

Karayolu taşımacılığı en yüksek paya sahip olduğu ülkeler sınır ülkeleridir. Bu ülkeler arasındaki ticari ve siyasi gelişmeler karayolu taşımacılığını doğrudan etkilemektedir. Sınır ülkeleri arasındaki anlaşmalar ve büyük kargo taşımaları karayolu taşımacılığının ilerlemesindeki en önemli faktörlerden biridir. Öte yandan sektördeki değişim ve gelişmeler sadece araçların performansını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda kısa sürede daha fazla üretim yapılmasına olanak tanıyor, bu da karayolu taşımacılığına olan ihtiyacı büyük ölçüde artırıyor. 

Karayolu Taşımacılığının Türleri 

Karayolu taşımacılığının birçok türü vardır. Bunlardan en çok kullanılanı parsiyel karayolu taşımacılığıdır. Parsiyel karayolu taşımacılığında birden fazla müşterinin siparişleri aynı araçla teslim edilebilir. Aynı rotadaki müşterilerin gönderileri tek araca yükleniyor ve tüm müşteri malları rota takip edilerek tek tek teslim ediliyor. Bu yöntem genellikle kamyon ve römorklarla taşımayı içerir. 

Karayolu taşımacılığı'ndaEn çok kullanılan ikinci yöntem ise kombine taşımacılıktır. İntermodal taşımacılıkta taşınan yük bir veya daha fazla araçla taşınır. Araca yüklenen konteynerin boşaltılmadan bir araçtan diğerine aktarılması, taşımanın insan teması olmadan gerçekleşmesi durumunda temizlik ve güvenliği sağlar. Bu yöntem, hava, deniz ve karayolu gibi çeşitli taşıma modlarının entegre olarak taşınmasına olanak sağlar. Bu, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.

Karayolu ulaşım sistemini bambaşka boyutlara taşıyan türleri de bulunmaktadır. Ro-ro taşımacılığı bir tür karayolu taşımacılığı olarak da sunulabilir. Ro-ro taşımacılığı, karayolu taşımacılığı yapan ve yolculuğun belirli bir bölümünü deniz gemileriyle kat eden araçları ifade etmektedir. Ayrıca kutulu araç taşımacılığı, nakliye proje kargo taşımacılığı, tam ihracat ve ithalat aktarma düzenlemesi, düzenli grup eşya ihracat ve ithalat aktarma düzenlemesi, ray dışı taşıma, transit taşıma, askılı taşıma gibi pek çok farklı karayolu taşıma türü bulunmaktadır. 

circles2