Yönetim Kurulu Başkanımız tarafından sorularınız yanıtlandı


  • Sektörün gündem maddesi pandemi. Logitrans olarak pandemiden nasıl etkilendiniz? Bu zorlu süreçte ne gibi önlemler aldınız?

Öncelikle bu süreçte, her kriz anında uygulamaya hazır olan “uzaktan çalışma modu”na geçişimizi gerçekleştirdik. “Mobil işletme” olma gerekliliğinin farkında olduğumuzdan, tüm çalışanlarımızın uzaktan bağlantı sistemleri bilgisayarlarında kurulu ve erişilebilir alanlara tanımlıydı. Çalışanlarımızın sağlığını korumak ve müşterilerimize herhangi bir operasyonel sorun yaşatmamak adına uzaktan çalışma şeklinde mesailerimize eksiksiz devam ettik. Ayrıca, sınır kapılarında yaşanan sorunların tümünü ön görerek yine bu durumun taşımalarımıza yansımaması adına gelişmeleri yakından takip ettik.

  • Taşımacılık faaliyetlerinize temas edecek olursak, hizmetleriniz ve sizi öne çıkaran ayrıcalıklarınız nelerdir?

Logitrans, öncelikle uzmanlık alanı olan BDT coğrafyası ve Rusya’da %100 müşteri memnuniyeti ile operasyonlarını sürdürmektedir. Her çeyrekte yenilenen hedeflerimiz doğrultusunda, yeni hedefimiz önce doğu Avrupa ve arından tüm dünyaya hizmet vermektir. Bunun yanı sıra, yine taşıma, depolama, E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyon çözümleri gibi birçok hizmet ile tek merkezden tüm lojistik operasyonları yürütebilme fırsatını müşterilerimize sunarak, hem kendimizi diğer firmalardan ayırarak öne çıkıyor hem de birlikte çalıştığımız müşterilere katma değer sağlıyoruz. Güvenli ve hızlı taşımacılık prensibimiz ile hizmet skalamız daima artmaktadır.

  • Filonuzun özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Filonuzu güçlendirmek adına neler yapıyorsunuz?

Filomuzda bulunan araçların yaş ortalaması bugün itibariyle 1 olup, genç bir araç kadrosuna sahibiz. 650 araçlık hizmet portföyümüz ile karayolu taşımacılığı vermekteyiz. Yine intermodal ve multimodel taşımalarda da bu araçlardan faydalanabilmekteyiz. Filomuzu güçlendirmek adına şu an itibari ile 25 adetlik çekici siparişi verilmiş ve anlaşmamız yapılmıştır. Bu araçlar 6. Ve 9. Ayda firmamıza teslim edilecektir. Yine aynı şekilde 50 adet römork siparişimiz verilmiş ve teslimatı bu yıl içine planlanmıştır. 

  • Rakamsal olarak sektörde hangi boyuta ulaştınız? Türkiye’de hangi yatırımlara imza atıyorsunuz?

Bugün, yerli ve milli bir uluslararası lojistik firması olarak her yıl ciro artışı yaşayan, araç, depo ve kendi yazılım ekiplerimiz ile yeni yazılım sistemleri geliştiren firmamız 2021 yılsonunda %20’lik bir büyümeyi hedefliyor. İstanbul Tuzla’da 5000 metrekarelik raflı depo alanı yatırımımız da mevcuttur. Bu depo 1 Mayıs’ta bu alanın servise açılacağını da böylelikle duyurmuş olalım.

  • Biraz da yurt dışı yapılanmanızdan bahsedebilir misiniz? Yurt dışındaki operasyonlarınız ve yatırımlarınız hangi aşamada?

Yurtdışında 11 farklı ülkede 18 ofisimiz bulunmaktadır ve 55 adet acentelik ile müşterilerimize hizmet vermekteyiz. 2020 sonu itibariyle Fas ve İspanya’da anlaşma yaptığımız acenteler ile rotamızı doğu Avrupa’ya kadar genişlettik. Kazakistan ve Gürcistan depolarımızda sipariş yönetimi, elleçleme, katma değerli hizmetler gibi birçok servis sunmaktayız.

Dünyanın en büyük pazaryerlerinden ikisi ile E-Ticaret pazaryeri Entegrasyonu anlaşmasına imza attık ve yerli ihracatçıların ürünlerini Rusya ve Polonya E-Ticaret pazarında satabilmesin imkan sağladık. Rusya’nın en büyük kargo firması olan CDEK’in ana bayiisi olmamız sebebiyle bu entegrasyonlarda kargo ve dağıtım ağını da Logitrans ve CDEK iş birliği ile çözüyor olduk. Hedefimiz, dijitalleşen dünyada tüm lojistik alanlarda hizmet verebiliyor hale gelmektir.

  • Dijital dönüşümde artık şirketlerin olmazsa olmazı. Teknolojik dönüşüm adına ne tür adımlar atıyorsunuz?

Başta bahsettiğim üzere, “Mobil Firma” konseptinin bize kattığı değeri pandemi sürecinde deneyimledik. Kendi bünyemizde bulunan yazılım ekibimizin uzaktan çalışma modunda tüm firma çalışanlarının gerekli dosyalara nerede olurlarsa olsunlar güvenli şekilde ulaşabilmesine imkan sağlayan bir sistemi geliştirdi. Bunun yanı sıra, pandemide artan E-Ticaret Pazar payınındünya ticaretindeki artan grafiği ile hizmetlerimiz arasına E-Ticaret Pazaryeri Entegrasyonu hizmetimizi devreye aldık. Böylelikle yerli ihracatçılar, farklı bir bölgede depo, mağaza ya da dağıtım noktası açmasına gerek kalmadan farklı ülkelerde E-Ticaret sitelerinde kolaylıkla satış yapabilmektedir. 

  • 2021’e ilişkin büyüme hedeflerinizi ve yatırım planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Uluslararası taşımacılığın Logitrans’a ihtiyacı olduğu bu sektörde, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza her zaman en güvenli ve en hızlı hizmetleri sunarken, artık tüm Avrupa ve tüm dünyaya ihracat ve ithalat taşımacılığı yapıyor olmak, özellikle Fas, Polonya, İspanya ve Almanya’da taşımacılık hizmetleri vermeye başladık. 2021’de bu hatların gelişmesi için çalışıyor olacağız. Rusya ve Polonya E-Ticaret siteleri anlaşmalarımıza ise Ukrayna ve yine farklı Avrupa ülkelerini eklemeyi planlıyoruz.


circles2