Rusya ve Belarus'a ihracatta başarının sırlarını, Operasyon Yöneticimiz İbrahim Solak'tan dinliyoruz. Stratejiler, zorluklar ve fırsatlarla dolu bu özel röportajda, bölgedeki ihracat operasyonlarının tüm detaylarını keşfedin.


1-Merhaba İbrahim Bey öncelikle kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Rusya-Belarus İhracat Komple Operasyon Yöneticisi olarak görevleriniz nelerdir?

 

Logitrans ailesinin bir ferdiyim sadece?, 15. Yılımdayım , burada büyüdüm diyebilirim.
Rusya hattında karayolu taşımacılığının içinde barındırdığı tüm detayları kapsıyor aslında ,

Özetlemek gerekirse; fiyatlandırmadan , araç temini ve takibi, yükün sağ salim teslimine kadar devam ediyor.

 


2-Rusya-Belarus hattındaki en önemli rotaları ve hizmetleri nelerdir?

RU-BY hattında  güzergahlarımız ;
*Gürcistan /Azerbaycan 
*Ro Ro güzergahı (TR-Sakarya liman/ RU- Tuapse liman)

*Bazı özel malzemeler için AB GÜZERGAHI , nadiren kullandığımız bir rotadır.3-Belarus, Rusya’nın ihracatında nasıl bir öneme sahip ?

BY-Ru aynı gümrük birliği içinde 3 ülkeden ikisidir. Bu sebeple mevzuatları da birbirine çok yakın,  
Rusya ihracatında katkısı transit geçiş ülkesi Rusya olduğunda olabilir bunun dışında katkısı yok , ithalatları da zayıf olduğu için çok fazla kazanım sağlamadığını düşünüyorum.4-Rusya-Belarus pazarında rekabet avantajınızı nasıl sağlıyorsunuz? Büyüme stratejileri nelerdir?


Logitrans 20 yıla yakın bir süredir bu coğrafyada hizmet sağlıyor, bu sebeple güçlü bir portföye sahip , şahsım olarak da en başından bu yana bu hattı yönetiyorum. Hem firmamız hem de departmanım bu bölgede azımsanmayacak bir birikime sahibiz , belli bir sistem oturttuğumuz içinde piyasayı biz belirliyoruz , yön verebiliyoruz. Bu da bizi güçlü kılan özelliklerden biri.5- Müşteri memnuniyetini artırmak için hangi yenilikçi çözümleri sunuyorsunuz?

Müşteri memnuniyetinde , doğruluk ve güvenirliğin en başta geldiğini düşünüyor ve inanıyorum.

Yanı sıra güçlü bir diyalog da müşterileri cezbediyor; ayrıca sürekli gelişen teknolojik yenilikleri firmamız sizlerle birlikte zaten sağlıyor ve müşterilere hizmet kalitemizi arttırmış oluyoruz.

Son olarak kriz dönemlerinde alternatif çözümlerde hızlı ve güçlü olmamızın da etkisi çok fazladır
bu sayede de  durumu lehimize çevirebiliyoruz.6-Kariyeriniz boyunca lojistik sektöründe edindiğiniz en önemli deneyimler nelerdir? Bizimle paylaşabilir misiniz ? 


Yukarıda da bahsettiğim gibi 15 yıldır bu sektörde emek veriyorum. 
Öncelikle insanları ses tonundan ve üslubundan bile tanımayı öğrendim. 
Binlerce taşıma yaptığım içinde sektörel birikimimde tecrübelerimle bir hayli  yüksek seviyelere ulaştı. İşin mutfağında olunca çeşit üretmeyi ve çözüm sağlamayı öğrendiğimi düşünüyorum.
&
Bu birimkilerin oluşmasında Sn. Cihan SÜNEL’in desteklerini de asla unutamam! 
Özellikle  ilk yıllarımda  bir öğretmen gibi yetişmemde etkisi çok fazladır, 
kendisine tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.
 


circles2